Skip to main content

Objatie ruší zajatie

Študenti psychológie z Katolíckej univerzity sa rozhodli spríjemniť deň  obyvateľom Ružomberka a inšpirovaní National Hugging Day zorganizovali 2. ročník akcie „Objatie ruší zajatie“. Dobrovoľníci zo všetkých ročníkov odboru psychológia vyšli do ulíc v niekoľkých skupinkách s farebnými transparentmi, na ktorých mali napísané „objatie zadarmo“ a rozdávali úprimné objatia. Do akcie sa organizátori pustili s veľkou podporou vedúcich katedry psychológie Katolíckej univerzity, SAŠAP-u (Slovenskej asociácie študentov a absolventov psychológie a v neposlednom rade s podporou mesta Ružomberok.

Celodenné objímanie dňa 30. 4. 2013 otvoril primátor mesta Ružomberok, Ján Pavlík na námestí pred hotelom Kultúra. Dobrovoľníci sa následne porozchádzali na najfrekventovanejšie miesta v centre mesta, ale nezabudli ani na jeho okrajové časti a už im nič nebránilo v objímaní. Podľa dobrovoľníkov ľudia reagovali spočiatku veľmi odmerane, pretože mestá sú dnes plné verejných zbierok, prostredníctvom ktorých sa od ľudí vymáhajú peniaze. Niektorí ľudia spočiatku nechceli veriť, že by mohli v dnešnej dobe dostať niečo zadarmo. Našli sa však aj ľudia, ktorí si objatie vypýtali sami a mali z neho veľkú radosť.

Študenti sa rozhodli zorganizovať takúto akciu, aby v dnešnom rýchlom svete plnom stresu, ľudí na ulici trochu spomalili a vyčarili im úsmev na tvári. Je totiž dokázané, že pri objatí sa v človeku zvyšuje hladina oxitocínu, čím sa stáva človek šťastnejším. Ľudia, ktorí ľudia, ktorí boli objatí, si mohli informácie o účinkoch objatí prečítať aj na letáčikoch, ktoré dobrovoľníci rozdávali.

Obyvatelia Ružomberka na objatia zadarmo reagovali veľmi pozitívne a radi by si ich zopakovali. Ak aspoň jednému človeku objatie spríjemnilo a zlepšilo deň, potom táto akcia mala určite význam.

 

Daniela Martoníková a Michal Antal

Nájdete nás na Facebooku